zkušenosti

Jaroslav / RITUÁL síly od-pouštění

Mé zadání znělo: “Rituál pro svého nenarozeného syna”. Nevěděl jsem, co dostanu, ani co mi to přinese. Přesto se v mém životě něco změnilo. Jako bych se najednou zhluboka nadechl směrem k té nenarozené bytosti. A vlastně od té doby tak nějak svobodněji dýchám jako chlap! Nejprve jsem si nedokázal představit, co takový rituál je.

Dav mě ale nečekaně ohromil komplexností, rozsáhlostí, detaily i zvláštnostmi připravované akce. Dostal mě svým nasazením, překvapil mě úkoly, které musím splnit. Rozhodil mě emocionálně, protože začaly na povrch vyplouvat potlačené vzpomínky a emoce. Začal boj mezi racionalitou, emocemi a spiritualitou! Chvílemi jsem si v první části u vody říkal: “Co tu děláš? Co tady blbneš?”

Chvílemi jsem plakal, chvílemi mě Dav štval svým neustálým propojováním okolních drobných událostí se záměrem, ale zároveň jsem cítil úžasnou empatii a pochopení. V druhé části při hostině přišly i odlehčení a humor. A ten pocit z třetí části rituálu, jak stojím na skále se zavřenýma očima a roztaženýma rukama, budu mít v sobě na celý život. Byla v tom svoboda, síla, energie, sebejistota, souznění s okolím, až se mi z toho točila hlava.

Nina / RITUÁL harmonizace prostoru

Neměla jsem zadání. Jen nepříjemné pocity na fyzické úrovni. Přestěhovali jsme se do nově postaveného domu se zahradou kus za Prahou. Zahrada zatím byla spíš jen plochý, zatravněný pozemek po stavebních úpravách. Lokalita se nám s manželem moc líbila, ale v jedné části zahrady jsem vždy opakovaně cítila nevolnost, fyzickou tíhu a závratě. Nepomohlo ani vysazení vzrostlých stromů zahradnickou firmou. Jsem sice biochemik, ale také cvičitelka jógy, takže jsem uvítala netradiční možnost podpory.

Překvapilo mě, že jsem nic nemusela. Vlastně nevím, co u nás Honza ve dvou večerech konkrétně dělal, ale moje nevolnosti ze zvláštní energie místa zmizela. Tehdy jsem se jako matka malého syna uklidnila. Dost mě ale vylekalo, když jsem stejné pocity fyzické nevolnosti začala zažívat při cestách s kočárkem na jednom konkrétním místě u blízkého rybníka. Po telefonu jsem se dozvěděla, že to je tak v pořádku. Postupně tam napětí mizelo, až zmizelo. Nerozumím tomu, ale na zahradě i v okolí mám klid.

David, RITUÁL svatební

Svatba pro mě hodně znamená. Chtěl jsem, aby měla hloubku a splnila svůj účel. Naplánovali jsme tedy se svou milou nejen svatební obřad v Praze na Staroměstské radnici, ale hned na druhý den i svatební rituál na oblíbeném místě v Podkrkonoší s našimi blízkými. Dava jsme si vybrali na doporučení kamaráda jako facilitátora tohoto neformálního venkovního obřadu v kruhu zhruba šedesáti hostů i následného programu během rautu.

Dav nám pomohl připravit se předem během řady setkání, podpořil nás svou empatií, zájmem, iniciativou i humorem. Zpětně to vnímám tak, že pro nás vytvořil během rituálu prostor, kde jsme mohli být sami sebou, kde jsme si mohli dovolit otevřít svá srdce a říci své Ano naším osobitým způsobem. Podobný prostor Dav dokázal vytvořit a udržet i během rautu a zábavného programu se stovkou hostů. After-párty vedl citlivě, empaticky a přitom energicky a s humorem. Cítil jsem, že tam byl pro nás. Co víc si přát… Dave díky!

Jan Čermák / RITUÁL vítání miminka do života

Do naší rodiny se narodil Honzík. Honzík má dvě sestry, které máme s partnerkou z dřívějších vztahů. Příchod Honzíka jsme proto vnímali jako něco, co nás spojilo jako rodinu. Chtěli jsme Honzíka v naší rodině přivítat. A uctít, že tím naše rodina přechází do nové kvality. Zvažovali jsme křest, ale necítili jsme ho jako to pravé. Proto jsme se rozhodli požádat Dava o uspořádání rituálu oslavy přivítání Honzíka jako nového člena naší rodiny.

Neměli jsme s rodinnými rituály žádné zkušenosti, takže v naší rodině panovala ohledně rituálu nervozita a možná i strach z neznámého. Dav rozptýlil naši nervozitu během přípravy a oslavu jsme si moc užili. Do přípravy i do rituálu jsme se všichni cítili zapojení a byly respektovány naše potřeby (kojení, přestávky, aby holky udržely pozornost) včetně naší potřeby soukromí. Čas s Davem nám volně a také rychle plynul. Pro naše dcery byl netradiční průběh oslavy zajímavý a holky si dění moc pochvalovaly.

Jsme moc rádi, že jsme tento rituál měli. Díky němu jsme vědomě prožili, že naše rodina má nového člena a přivítání Honzíka posílilo vztahy mezi námi.