o mně

< style="" > Jan David

lidský průvodce rozvojem osobní síly

Jsem srdečný průvodce rituály, mužskými i mužsko-ženskými kruhy, přírodními relaxačními aktivitami.

Tvořím sebe-rozvojové procesy, výzvy a oslavy v oblastech vztahů, partnerství a bydlení, ale i práce, sportu a umění.

Dlouhá léta jsem také novinář a kreativní psavec (MF DNES, deník Metro, týdeník Téma, Pravý domácí časopis… + firemní blogy a PR texty…). 2x jsem byl šéfredaktor. Rád dělám rozhovory.

Jsem spoluautorem knihy “Já, muž – rozhovory o mužské cestě, hledání vize a lásce k životu” (2019). Jsem textařem průvodního slova dokumentu “Vision Quest – rituál s dotekem smrti” od Martina Slezáka (2020).

Rád se od srdce směju. S partnerkou, s dcerou, s přáteli, ale i jen sám pro sebe. A jindy jsem zalezlý medvěd, co chce klid. Mám toho rád moc, hlavně život.

…..

A tady je ještě delší příběh,
starší pohádková verze pro dlouhé zimní večery:

 

Bylo nebylo,
nejprve jsem asi nebyl. Jednoho večera, v dubnu, pak velmi rychle byl. Hrrr. Hrnul jsem se do života. Znám to jen z vyprávění. Nepamatuji se na to. Díky vyprávění rodiny jsem si přesto takřka jistý, že jsem byl přímým účastníkem svého příchodu na svět. Nejen díky tomu vím, že i nejzásadnější zkušenosti ovlivňující život mohou být na vědomé úrovni zakryty mlhou zapomění.

Za devatero horami
a devatero řekami odehrávají se v pohádkách podivuhodné příběhy princů a králů. Moje dětství se odehrávalo v malém městečku u hranic plném vojáků, v okolních lesích, u rybníků. S malými kamarády na tříkolkách, i mezi velkými myslivci a rybáři. Děda místo táty. V radosti jako indián, a pak i ve strachu po prvním odstěhování v pěti letech. Prožíval jsem teror. Prrr. Konec prince.

Moje minulost
byla velkou část mého života stálepřítomným prokletím. Sám sobě jsem byl černokněžníkem, který uměl kouzlit dobro jiným lidem na svůj úkor. Věřil jsem mylně, že když budu královsky hodný na ostatní, ostatní lidé budou hodní na mě. Král-chudák čekající podbízivě jako žebrák. Opakovaná stěhování v dětství a budování nových pozic v pocitu oběti. Prozření až po čtvrt století.

Moje přítomnost
je vždy jen špičkou celé osobní minulosti. Je iluzí o tom, kdo jsem. Na nejhorší jsem zapomněl, tím to ale nemizí. Brrr. Nevěděl jsem, že se mohu změnit. Mohu. Hledající muž. Živil jsem se jako novinář. Odmítnul jsem kdysi další povýšení v práci, nepřišel jsem si jako šéf. Najednou jsem byl doma otec. Najednou jsem neměl ženu a přišel o celistvou rodinu, kterou jsem si přál za každou cenu.

Záchranný kruh
jsem našel už dřív v podobě Mužského kruhu. Zjistil jsem díky dalším mužům, že nejsem exot. Tedy, exot jsem, ale začal jsem vidět pod masky svoje i ostatních. V pozorování jsem byl vždy skvělý – z chytání ryb i doprovodu na lov srnců. Ale hlavně z neustálé obavy, abych sám nebyl uloven. Kořist štvaná sama sebou má tuto roli ve tváři, a šelmy to cítí. Znám to z obou stran. Grrr.

Osobní rozvoj
mnozí lidé nechápou, dívají se na něj skrz prsty. Kde jsem a proč už nejsem šéfredaktor deníku, kterým jsem se nakonec stejně stal a roky byl – ale až když jsem chtěl. Kdo jsem? Na to se ptám klientů: “Co ti přichází?” Život. S vědomím smrti. Neprosrat ho a neposrat se. Frrr. Neproletět životem s odkládáním sebe sama na někdy až nikdy. Stává se ze mě láskyplný sobĚc. Na prvním místě.

Rituály, kde se vzaly?
Tu se vzaly. Vzešly z bublajícího kotlíku mého nitra. Crrr. Ochuceno. Prožil jsem hromadu mužských přechodových rituálů. Očistné rituály znovuzrození přírodních národů. Lidé se posouvají do nové fáze života. Respekt. Rituál neznamená kouzlo a navždy vyřešeno jest. Rituál je smysluplná brána k sobě samému, světu, je to potvrzení, nový základní kámen do života. Dnes tvořím živé rituály, provázím skrze ně, píšu o nich knihu.

Svou cestou
kráčím a osobní rozvoj chápu jako pravdivé prožívání sebe sama, lidsky. Miluju přírodu, čerstvý vzduch, denní i noční oblohu, posezení u vody i u ohně. Bože, rád se směju, dělám blbosti. Rád čtu a píšu. Miluji současnou Ženu, mám rád a ctím bývalou Ženu – naše dcera je radost, jaro. Lehkost. Hledám. Někdy se mračím. Těžkost. Pravdivost. Nevymlouvám se. Síla. Děkuju za život.

A co vy?
Jak žijete? Jaký je váš osobní příběh? Dlouhodobě s vámi nic netřese, protože se snažíte mít všechno v kolejích, nebo (už) necítíte vůni života? Poznávám lidi úspěšné i méně úspěšné z pohledu systému, ve kterém žijeme, a skrze který se krmíme. Svůj ekonomický růst si do hrobu nevezmeme. Co necháváte na později? A co když smrt přijde dřív? Napište mi. Třeba jen pro radost.

Děkuju za váš čas,

Dav

Spolu-tvoříte rituál sobě na míru

Chcete žít zdravěji a šťastněji, seznamovat se svobodněji a otevřenějí, bydlet harmoničtěji, jezdit bezpečněji, tvořit smysluplněji a efektivněji? Neslibuji zázraky na počkání, ale předem potvrzuji životní proměny díky prožívání vašeho individuálního potenciálu a moudrosti ducha.

Klient vnáší nejen zadání záměru, ale také přítomnost svého myšlení, cítění, pohybu… Rozklíčujete si v bezpečném rámci osobního setkání, kdo opravdu jste, co z nitra tělem vyjadřujete, a jak toho promyšleně využít pro svůj růst a zrání. Znáte už, že vnitřní prázdnotu uklidníte čerstvě zaplacenými věcmi (auto, dovolená, přízeň…) vždycky jenom na chvíli.

Zaměřte se své JÁ, na rozvoj sebe-vědomí a sebe-cítění. Vyberte si, zda se váš rituál zaměří primárně na zdraví a prožívání, rodinu a přesvědčení, vztahy a sexualitu, práci a finance, bydlení, či životní sílu a spiritualitu… Jedna část zároveň ovlivňuje druhou a jednou změnou aktivujete další pochody ve svém vnímání života a světa.

Letmé pozdravení ze záznamu