Single Blog

Pane králi, ať tvoje srdce promluví

Napsala mi nedávno cizí žena.
Zajímalo ji, zda pro ni mohu napsat skvělý text, který ve virtuálním prostoru podpoří prodej jejího produktu.

 

(Ehm, na míru tvořím nejen prožitkové rituály, ale i texty jakéhokoliv druhu. Je to právě rok, co jsem odešel z pozice šéfredaktora deníku Metro, ale psaní mě stále baví.)

 

Pro inspiraci

 

Nedržím ten produkt v ruce, nevidím dovnitř. Na webu je jediná fotka vnější slupky. Chybí popis, záměr, vize. Náplň je podstatná – jako jablka pro štrůdl, jako příběh pro knihu. Dostávám odkaz na konkurenční web s podobným produktem: “Pro inspiraci.”

 

Vzhledem ke vzdálenosti našich měst navrhuji, aby produkt popsala v jednoduchém videu přes mobil: “Přítomně, svými slovy.” – “Ale to už potřebuji vytvořit scénář, vyjádřit své silné myšlenky. V tomto flow si to pak rovnou můžu napsat sama.” Možná…

 

Scénář je ale struktura a o tu teď nejde: “Zapněte nahrávání a improvizujte. Plujte po své vodní hladině. Klidně se opakujte jako vlna za vlnou. Tady nejde o formu, jen o obsah.” Nečekám profi prezentaci. “Nastavte si 5 minut na video a uvidíte, co z toho vznikne.”

 

Netřeba lineárního děje.
Bude to jen mezi námi, ujišťuji.
Podklad jako poklad.

 

Poslal jsem ženě rovnou fiktivní příběh,
který mě v tu chvíli napadnul.

 

Jako pohádka


Jednoho krále zaujal projev panovníka sousední říše. Líbí se mu, jak a čím soused oslovil svoji zemi a lid. Chce podobně silný projev pro své království, ale sám mlčí. Jen ukazuje rukou za hranice.

Jeho písmák se snaží cokoliv vyčíst, čeká na myšlenky, záměry, nakonec vysloví: “Milý pane králi, pověz mi nejdřív, co ve tvé zemi říká to tvoje srdce, tvůj rozum?”

Jde o ducha příběhu, o který se chcete podělit. Ze sebe! Váš osobní pohled, náboj, propojení. Na míru pak může písmák vše vložit do psaného slova – jasně, srozumitelně, i srdečně.

 

Srdce tluče

 

Žena se se mnou rozloučila, už prý má jasno. Díky ní jsem teď mohl sepsat aspoň tento krátký příběh se závěrem: “Dopřejme si vyjet z kolejí scénáře. Improvizujme. Nebo si předem scénář vůbec netvořme, když ho okolnosti nevyžadují.”

Rozešli jsme se v dobrém, jak jinak. Stačí pravdivé uvědomění, co vlastně potřebuji a co pro to udělám? Rozhodnutí, konání. Vytrvalost. Podpora.

 

Pokud ode mne chcete jakýkoliv obsah na míru, rituál nebo text, trpělivě budu naslouchat vašim slovům i řeči těla. Můžete mít dokonce předem nejasno, proč a s čím se vůbec ozýváte: “Pane králi, ať tvoje srdce promluví.” Čas máme, dokud tluče srdce.

Však přinejhorším, a přitom stále s úsměvem, se spolu v pravý čas rozloučíme.

 

Ach ano, ještě proč jsou na úvodní fotce ty dvě holky? “My k řece nechceme, vůbec!”
Pak jsme o nich s kamarádech dvě hodiny nevěděli. Vyhrály si u vody i mezi stromy.

A duše jásá.

Comments (0)

vložte komentář