Single Blog

Báječná letní dovolená začíná rituálem

Skvělou prázdninovou destinaci už máte. Relax? Adrenalin? Poznávání? Rodina zase stráví delší čas pohromadě. Hóóódně času spolu. Hrozí kritické období střetů osobních potřeb a očekávání. Co je restartující heslo? Přečtěte si, jak rituálem minimalizovat neshody a podpořit harmonii.

 

TIP: Rodina s vámi do rituálu nepůjde?
Na konci textu najdete individuální řešení.

 

Potlačovaná témata bublající pod povrchem domácnosti mohou rozmetat vaši dovolenou. Stokrát si můžete myslet, že vaše rodina funguje. Jenže pak…

opustíte své každodenní bubliny práce, školy, koníčků…
…budete spolu intenzivně od rána do noci každý další den.

Rázem se můžete ocitnout v těsné ponorce, které dochází vzduch a neumí se vynořit. A což teprve, pokud už teď víte, že vztahy v rodině či ve vztahu ideální nejsou. Od dovolené si pak většinou marně slibujete uvolnění a pohodu. Onoseto, samoseto… Tak to nefunguje.

 

DOVOLENÁ JAKO KRITICKÉ OBDOBÍ

S rodinnou či partnerskou dovolenou se to má podobně jako s tancem. Nějak už to na hudbu vždycky můžete rozhýbat. Ke sladěnému pohybu v páru nebo ve skupině pak ale bude potřeba pořádná hromada talentu nebo štěstí. Hrozí průšvih. Pomůže vždy příprava předem, s trochou teorie a hlavně praxí – aby to byl tanec!

“Já bych ho trefila! Víš co dělal celou dovolenou? On je snad marťan!”
“Pořád se na mě šklebila. Všechno chtěla jinak. Je snad z jiný planety.” 

Co by na to řekla Matka Země? To nevíme, ale víme, že rozdíly mezi muži a ženami nekončí vnějšími pohlavními znaky. Takže zbystřete, pokud nejste zamilované hrdličky, které by díky růžovým brýlím klidně blaženě vrkaly i v suterénním apartmánu s výhledem na krtka. Re-kreační volno má přece přinést… Ale k tomu se dostaneme níž, ve scénáři, hned v bodu 1.

Čekejte při cestách koktejl toho nejvíc nechtěného. Tedy v případě, že na sebe s partnerem či rodinou během roku nemáte dost společného času podle představ. “Ten smrad si zase celej den hraje s tabletem!” – kde se tady to nadávání vzalo? No, leccos přichází podobně náhle. Očekáváme, jak se druhý bude chovat a ono to (zase) nevychází. Čest výjimkám.

 

Proč vlastně místo relaxu přicházejí hádky?

Každý člen rodiny žije ve svém mikrosvětě. Záleží, jak spolu umíte komunikovat. Jaké máte společné zvyky. Samozřejmě čím víc členů rodiny na dovolené, tím víc možných scénářů. Představy se při intenzivním společném pobytu začínají srážet. Temné mraky, průtrže, případně i hromy a blesky nemusíte zažívat pouze z oblohy.

 

DVĚ VARIANTY ŘEŠENÍ,
které (snad) sesílá samo nebe

1. Zázrak

Potřebujete kouzelnou hůlku, jablko ze stromu poznání a… Počkat! Jestli chcete dosáhnout souznění a klidu v duši tímto způsobem, překlikněte si jinam na ezoterické stránky s magií. Možná si za tam pouhou stovku necháte vyložit celou vaši dovolenou z kávové sedliny.

2. Rituál

Dopřejete si společně tvořivý a prožitkový čas bez tlaku na cokoliv. To je nejlepší investice pro vaši dovolenou. Času nemusí být moc, stačí hodina. Buďte k sobě upřímní, vědomě pro svůj život uděláte víc, než podrobným tvořením jídelníčku a plánu památek k navštívení.

Záměrem tohoto rituálu je:
/ odhalit svoje představy, možnosti i obavy
/ najít záměr pro dovolenou a podpořit jeho naplnění
/ naladit svoje duše (svoje nitra) na společný záměr

 

Nastavte svoji vnitřní navigaci tím vaším směrem,” říká Jan David, Ritualista.cz.

 

Předem spolu vyberte čas, který chcete rituálu věnovat: “Od kolika, na jak dlouho? Kde?” Dejte si každý z rodiny už ve fázi před rituálem prostor na sepsání toho, co od vaší vybrané dovolené čekáte. Co chcete a co vůbec ne. Děti mohou nakreslit obrázek.

 

JE TU DEN D.
RITUÁL POSILUJÍCÍ RODINNÉ VAZBY.

Co potřebujete:
– svoje poznámky
– svíčku a zápalky
– kamínek nebo jiný předmět do dlaně
– chutné pití pro všechny a skleničky
– zápisník a propisku (1 dohromady)

 

RECEPT NA RITUÁL

1. Re-kreační volno má přinést… Ano, už je to tady! Má přinést přesně to, po čem toužíte a na čem se shodnete. Sedněte si proto společně ke stolu nebo na zem do kruhu. Zapalte uprostřed jednu svíčku a každý postupně vyslovte přání ve stylu: “Užijeme si spolu parádní dovolenou, proto jsme tu.” Domluvte si pravidla pro tento čas, domluvte se na otevřenosti.

 

2. Připravte si svoje poznámky a představte ostatním vše, co vás napadá k dovolené. Mluví vždy pouze ten, kdo vezme do ruky kamínek nebo jiný předmět, který se vejde do dlaně. Nemluvte o ostatních, mluvte z pozice “Já cítím, já si přeji, já potřebuji…” Dejte si časový limit na každé sdílení (ideálně cca 6 – 8 minut). Všichni se vystřídejte, při naslouchání nemudrujte v duchu, neodporujte, nehodnoťte. Slyšte. Jste rodina, ale stejně tak může projít rituálem i parta kamarádů.

 

3. Všichni už promluvili. Domluvte se, kdo bude zapisovat. Dejte do kupy ozvěnu toho nejlepšího, co bylo mezi vámi vysloveno. Co se vám líbí, nebo co můžete druhým v pohodě tolerovat. Určitě toho bude dost. Ze sepsaného materiálu pak dejte dohromady seznam a záměr. Napište jednu větu, která obsahuje extrakt toho nejdůležitějšího. Je formulovaná v přítomném čase a neobsahuje zápor. Příklady?

Špatně: Nebudeme jíst s mobilem v ruce a nezničíme se náročnými túrami.
Dobře: Užíváme si společná jídla bez elektroniky a vybíráme túry, které nás baví.”

 

4. Vezměte se společně za ruce – kvůli propojení, také ať je to slavnostnější – a slibte si spolu, že naplníte svůj záměr. Svobodně. Bez přílišného tlaku. Můžete si ještě říct, co vás spojuje jako rodinu, co na kom máte rádi a proč se na společný čas těšíte. Zapijte záměr s přiťuknutím skleničkami připraveným nápojem, popřejte si hezkou dovolenou.

TIP: Napsaný seznam a záměr si vezměte s sebou. Umístěte ho na dovolené někam, kde bude na očích.

 

5. Pomoc, něco se děje! Pak je tu pomůcka: RESTARTUJÍCÍ HESLO – domluvte si ještě závěrem rituálu jednoduchý, specifický slovní signál pro případ hrozící neshody. Schyluje se na dovolené k problému a emoce vítězí nad rozumem? Zvolejte “restartující heslo”. Zavažte se, že toho nebudete zneužívat ani z legrace a báječné prožití dovolené tímto konáním podpoříte.


TIP:
Vyberte neobvyklé, ale zapamatovatelné slovo. Stručné a dobře vyslovitelné.

“Musaši!” To je výkřik. Momentální nápad. Návrh. Musaši byl slavný japonský šermíř. Vyslovení jeho jména vám může pomoci přetnout chvíli vzrůstajícího napětí. Jenom tak? Ne. Po vyslovení slova, na kterém se shodnete, musí něco následovat. Je to pohyb tělem a použití mysli.

NÁVRH: Po zvolání hesla jedním z vás, který chce otřást vzrůstajícím dusnem, všichni 3x dupněte nohou a odečítejte od stovky po desítkách k nule: 100, 90, 80, 70… (vždy zvolte bezpečný prostor) Zkuste si to, opatření vyžaduje chvíli soustředění a hlava zatím chladne. Po vyslovení “nuly” se na sebe usmějte. Vyslovte záměr. Jde to!

 

Doporučení závěrem:

Záměr pro vaši dovolenou máte. Je stručný a výstižný. Opakujte si ho od rituálu každé ráno a/nebo večer, společně nebo i o samotě. Před dovolenou i na dovolené. Ideální je rozvolněný čas po probuzení během snídaně, či během večeře. To je váš rituál ve stylu opakování – pro posilování toho, pro co jste se společně rozhodnuli.

 

CHCETE VÍC, S LIDSKÝM PRŮVODCEM?


Individuální rituál na míru, naživo

…vyberte si téma spokojené dovolené nebo poptejte jiné podle vlastní potřeby.

…hluboký prožitek / 3-hodinový proces přechodu do své vyšší úrovně bytí v tématu.

navýšení vnitřní kapacity nitra / rekapitulace, práce s limity i potřebami, záměrem, naplněním.

…dění rituálu promítne změny do každodenního života, který podpoříte novým, blízkým zvykem.

…od 2.800 Kč za rituál jenom pro vás / cena platí pro Prahu, ve vašem prostoru. Chtějte vědět víc.

Díky, že jste došli až sem. Ozvěte se přes kontakty na RITUALISTA.cz

Comments (0)

vložte komentář