Single Blog

Rituál funkční velikonoční mrskačky – scénář a tipy

Pozor, nejde o násilí
na ženách a cílem není bolest, ubližování a převaha mužů. Nabízí se projev jarního pomlazení, rozproudění, živelnosti, radosti a lásky mezi lidmi. Prosím, přesvědčte se sami přečtením návrhu pro naše zdravé Velikonoce 2019.

Teď, začátkem dubna,
coby Ritualista.cz, dávám do kupy tento dlouho chystaný scénář. Díky zkušenostem v práci s prožíváním mužů i žen. Obsah má části pro muže i pro ženy a zároveň pro všechny, kvůli porozumění. Umění. Skrze uzemnění, uzemnění a ještě jednou uzemnění.

.

DOBA ČTENÍ: 3 MINUTY…
Muži se mohou inspirovat ve zdravém způsobu mrskání, šlehání a všeho kolem.
Ženy v sobě mohou podpořit sílu díky svému rozhodnutí a obsahu věty předcházející.

.

Malá předvelikonoční ukázka,
o co jde. Toto je na úvod popis lehké prožitkové aktivity pro muže i ženy, aby lidé obého pohlaví zažili, o co se v silném a tradičním rituálu velikonočního pondělí může jednat. Tento scénář je prevencí proti nepatřičné brutalitě a nepochopení svátku, který letos připadá na pondělí 22. dubna. Podporuje vitalizaci a pozitivní jarní dění mezi mužem a ženou.

.

Nejprve se skrze vlastní zkušenost
zaměříme na místo, na které bude brzy rytmicky dopadat čerstvá a ještě živá pomlázka-žila. Je to zadek ženy, místo těsně pod křížem. Co to je za místo, si můžeme jednoduše vyzkoušet sami doma.

Nejprve si pro uvolnění stoupneme s mírně rozkročenýma nohama, ruce necháme uvolněné podél těla. Pohupujeme se na špičkách nahoru a dolů, abychom patami s úderem, ale zároveň bezbolestně dopadali na podlahu. Bum, bum, bum… Jeden až tři dopady za vteřinu, podle toho, co je nám pohodlně – tak aby nám u toho poskakovaly uvolněné ruce.

Stačí půlminuta. Zastavíme se, případně vydýcháme, a lehneme si na záda na zem. Teď přichází na řadu vnímání energie v kříži, který se stane epicentrem, jako jemná vnitřní sopka.

.

Ležíme v klidu na zádech
v pokrčenýma nohama, s koleny u sebe. Mírně nadzvedneme pánev, sotva na prst od země. Chvíli podržíme nahoře a naráz povolíme všechny svaly. Bum. Zadek udeří do země. Nádech, výdech, pozornost do oblasti pánve.

Prověříme výšku zvedání pánve, nesmíme při dopadu cítit bolest. Najdeme si pro sebe správnou výšku a zkusíme alespoň 8x až 10x to stejné, pomalu. Když tělem prožíváme bezpečný styl úderů, začneme cítit s každým povolením a dotykem země rozproudění, které prochází třísly, do zad, do stehen. Je to podobné šíření, jako když hodíte kámen do rybníka a se zavřením vody vznikají kruhy na hladině. Tento pocit si můžeme dopřát sami. Energie proudí a uvolňuje.

.

Velikonoční rituál však nabízí něco víc.
Symbolizuje mužské dávání a ženské přijímání (pomlázka, básnička).
A pak i ženské dávání a mužské přijímání (vejce, pentle).

Navíc je zde přítomný podobný styl proudění energie jako ve zmíněné aktivitě. Ovšem pozor, dění si zasluhuje bdělou přítomnost muže i ženy, zároveň uvolněnost.

.

PRO MUŽE:
Muž si ošéfuje svoji fyzickou sílu (a většinou i fyzickou převahu), když vyšlehá ženu v rytmickém módu básničky. Třeba nejznámější “Hody hody do provody…” znamená 20 až 28 šlehnutí pomlázkou-žilou přes zadek ženy (zkusme si to někde předem nanečisto).

Je na muži, aby měl pomlázku z čerstvých vrbových proutků, které v sobě mají čerstvou energii jara. Zapomeňme na suchá košťata od benzinek a ze supermarketů, tím si můžeme leda vyprášit koberečky do auta. Tohle není výprask, ani ponižování. V každém šlehnutí je plná pozornost muže v dávání a plná pozornost ženy v přijímání – záměr pomlazení, mladá energie jara. Radost.

.

PRO ŽENY:
Ženy, skrze své i vaše zkušenosti vnímám tři základní typy přijímání tohoto typu šlehání:

  1. s aktivním odporem – zadek jde proti směru šlehnutí – pohyb proti pohybu
  2. se strnulou pasivitou – zadek se útrpně ani nehne – blok proti pohybu
  3. s přijetím a využitím – zadek jde po směru pohybu – zhoupne se po energii jako v aikidu

Variantami A a B jdou ženy proti přijetí jarní energie skrze šlehnutí pomlázkou. Je to aktivní odpor proti pomlazení, rozproudění, které se díky pohybům a dotykům nenese pouze v symbolickém duchu.

Varianta C je plynoucí spolu-práce mezi mužem a ženou, vyrovnané dávání a přijímání s následným dáváním a přijímáním – bez surovosti, bez agrese, bez přehnané síly. Zároveň jsou muž i žena ve své síle, energie proudí.

.

Lidé, jestli věříte, že se toto dění odehrává i na podporu lidské plodnosti, dobře vám tak. Za zkoušku nic nedáte a ještě si my, muži a ženy, můžeme být blíž. Cokoliv vás ke scénáři napadá, dejte vědět v komentáři, prosím, nebo mi napište na adresu: jan@ritualista.cz

.

Přeji všem, ať si parádně užijeme velikonoční pondělí.

.

Čas: Velikonoční pondělí (letos 22. dubna), ranní hodiny

Místo: na zápraží prostoru (většinou), ve kterém jsou ženy “doma”

Mužské atributy: pomlázka (mrskačka, žila, hodovačka, tatar…) upletená nejčastěji z 8 čerstvých vrbových proutků, k tomu zpívání/recitace tradičních doprovodných popěvků

Ženské atributy: barevná vajíčka uvařená natvrdo (červená, žlutá, zelená…) a barevné pentle

Dění: propojující kontakt mužského a ženského – muži obcházejí ženy – muž předává energii šleháním pomlázkou přes zadek ženy s doprovodem hodovacího popěvku, žena následně věnuje muži vejce nebo pentli na ozdobení pomlázky, případně obojí

Pozor: je zvykem nalévat hodujícím mužům panáka spiritu, ale zde pozor na vzrůstající rozjařenost a tím i projevy necitlivosti a nekontrolovaného použití síly při šlehání

.

NA ZÁVĚR TEXTY KOLED:

Hody hody do provody,
dejte vejce malovaný,
nedáte-li malovaný,
dejte aspoň bílý,
slepička vám snese jiný.
(V komoře v koutku
na zeleným proutku.)

Vrbová pomlázka,
mluví jednou v roce,
má zlatá dívenko,
dáš-li Ty mně srdce?
To je moje srdéčko,
dávám Ti ho z lásky,
ať nemáš na čele vrásky.

Koleda koleda jarní trávo,
ať je tady všecko zdrávo.
Koleda koleda travičko,
vyskoč aspoň maličko.
A pak ještě výš
udělej nám skrýš
pro zajíčka,
pro vajíčka
i pro toho koledníčka.

Comments (0)

vložte komentář