Single Blog

Duch, děd a puch. Žádná duchařina!

Věříte na duchy a duchovno?
Počkat! Když si teď čtete tato slova, můžete si povšimnout, jestli jste pro své okolí duchem přítomní. No aby taky jo. Zrovna jste duchem u obsahu tohoto textu. Děkuji proto, že si nadále zachováváte svoji duchapřítomnost a vrátili jste se ke čtení. Pokračujeme.

Určitě jste o někom slyšeli říct,
možná i o sobě: “Má podnikavého ducha.” Nebo přímo podnikatelského? Můžete hned přikývnout: “Ano, mám.” Duch je zase tady. Je projeveN podnikavostÍ, je projeveM podnikavostI. Tohle nejsou žádné duchařiny, pěkně prosím. A to ani nemusel zaprodat svoji duši.

Jiný člověk je slaboduchý!
Rozumějme – není úplně blbý, jak by se mohlo zdát z odstupu. Má jen slabého ducha. Jako slabý signál? O silnoduchosti ovšem není vidu slechu – i když co se týká energie, tak třeba slaboproud a silnoproud existují. Ha! Člověk přece může být vzletného ducha, když nechodí jako tělo bez duše.

Kdo za to může, za tohleto

duchovno? Jsou ho tady plné věty. Proč se to děje, tyhle duchaplné otázky a odpovědi? Nejsme přece indiáni, abychom se odvolávali na Velkého ducha! Vždyť i ten Duch Lanna Estacada ze stejnojmenné knihy od Karla Maye ukázal, zač je toho duchů loket.

To je asi Duch doby. Duch…

Buch, buch! Srdce zní, to není duch. Mládí pryč a na dveře klepe duch od… Duch od státu… Důchod státu! Komu patří důchod? A pak? Ten už se nehne – vypustil ducha. Na Dušičky… “Kdo tady vypustil ducha?” tázal se kdysi můj děd, když začichal puch až zesinal.

Je tohle ještě duchovno,
či spíše už oblohou klenuté duhovno? Na každý pád – lidé jsou v různé míře oduševnělí. Aby v tom tak byl zmatek – duši vodník v pohádce do hrnečku lapí, může však zadržet ducha? Duch, vnímám ho neuchopitelně jako dech. Prokazatelný je však fouknutím do větrníku, říkám jako R!TUAL!STA.

Pozor, i spousta věcí má ducha!
Ten dům má svého ducha! Ten namalovaný obraz má ducha! Pane, ta krajina má ducha! Než jsme přešli na digitalizaci signálu, i televizní obraz uměl mít své duchy – byli zaduchomentovaní i v přímém přenosu. Tak co, věříte na duchy a duchovno?

 

…a to je dnes pro odlehčení ducha vše, hezký den

Comments (0)

vložte komentář